Yoga

Yoga

Yoga nedir?

En basit haliyle bedensel ve zihinsel bazı teknikler kullanılarak ruha ve bedene egemen olma biçimi. Çoğu kişi yogayı ne kadar spor veya fitness yöntemi olarak görse de aslen bir yaşam biçimidir. 20. yüzyıl’ın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilmiştir. Fiziksel ve kronik rahatsızlıklarla beraber, psikolojik bazı problemlerin atlatılmasınada fayda sağlamaktadır. Ne kadar bireysel olarak evde yapılabilmesi de mümkün olsa, uzman bir eğimen tarafından yapılması en doğrusudur.

Yoganın Tarihçesi

Şimdiye kadar Pakistan’da çok sayıda şu an dahi kullanılan yoga ve meditasyon duruşlarının tasvir edildiği figürler bulunmuştur. Bu figürlerin M.Ö 3000’li yıllara ait olduğu düşünülmektedir. Tarihi, kaynaklarda 4 bölüme bölünmüştür.

  • Vedik Dönem
  • Ön Klasik Dönem
  • Klasik Dönem
  • Klasik Dönem Sonrası

Yoga Ne İşe Yarar?

Yoga aslen zihinsel ve fiziksel olarak arınmış bir bedene sahip olmayı amaçlamaktadır. Çoğu psikolojik ve fiziksel hastalığın daha çabuk bir şekilde atlatılmasına fayda sağlamaktadır. Kişiye doğru nefes alıp vermeyi, nefes kontrolünü ve doğru duruşu öğrettiği için hamile bayanlar için ise oldukça büyük yararları vardır. Bu yüzden günümüzde hamile bayanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.