Beslenme Uzmanlığı

Beslenme Uzmanlığı

Kişinin temizliğine, yedi yemeğe dikkat etmesi, spor yapması ile birlikte yaz kış hastalıklara yakalanmadan yaşamanı idam ettirebilmesidir. Sağlıklı yaşam kişinin olmazsa olmazlarındandır. Sağlıklı yaşam, kişisel yaşantımızdan tutunda iş yaşamına kadar her yaşamımızı etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam için uyulması gereken kurallar ciddi kurallar vardır. Sağlıklı yaşam wellness olarakta bilinmektedir.

Sağlıklı yaşam demek erken yaşlarda hastalığa yakalanmamanız demektir. Her yıl sağlıksız yaşamdan dolayı yüzlerce hasta hayatını kaybetmektedir. Yaşamınızın tüm ipleri sizlerin elinde. Sağlıklı yaşamak demek kendinize varsa eşinize varsa çocuklarınıza saygı ve sevgi duymaktır. Sağlıksız yaşayan bir kişi mutsuzluğa mahkumdur. Çeşitli bahaneler altına saklanmamalıyız gününüz ne kadar yoğun ve stresli geçerse geçsin kendinize akşamları ayıracağınız 1 saat bile size çok iyi gelecektir.

Son yıllarda spor amaçlı yapılan fiziksel aktiviteler arasında en günceli tartışmasız pilates haline geldi. Özellikle bayanların ilgi gösterdiği bu sporun popüler olma nedenlerinden birisi de alınan güzel sonuçlardır. Pilates günümüzde sadece kilo verme amaçlı olarak değil, aynı zamanda vücuda esneklik kazandırma, ruhu dinlendirme, vücuttaki bazı sağlık problemlerini giderme, doğru nefes alma amaçlı tercih edilmektedir.

Ortalama 5 yıldır farklı derecelerde pilates yapan 10 kişi üzerinde bir çalışma yapıldı. Her birinin yaptığı günlük 30-45 dakikalık egzersiz sonrası kaç kalori yaktıkları araştırılmıştır. Çalışmalar ortalama 75 kilogramlık bir kişinin ileri düzeyde yaptığı pilates ile saatte 480 kalori, orta düzeyde yaptığı pilates ile 390 kalori ve başlangıç düzeyinde yaptığı pilates ile 276 kalori yaktığını göstermiştir. Kalori yakıp kilo vermenin yanında pilatesin kazandırdığı özellikler ise; daha iyi bir duruş, sırt ağrılarının azalması, eklemlerdeki hareketliliğin artması, esnekliğin artması, spor performanslarının artması, mevsim geçişlerine uyumluluğun artması, fit bir görünüm, kas kütlesindeki artış, kişinin daha uzun ve ince görünümü olarak sayılabilir.